Nirvana vznikla v roce 1986, kdy se skládala z Kurta Cobaina, Chrise Novoselica a Aarona Burckharda, kterého později vystřídali na postu bubeníka kapely Chad Channing, Danny Peters či Dale Crover, ale až vroce 1990 se do kapely dostává snad nejlepší bubeník Dave Grohl.
V lednu roku 1988 nahrává Nirvana 10 demo písniček s názvem Godfather Of Grunge, které šéf nahrávací společnosti Sub Pop Jonathan Poneman ohodnotil kladně a sepsal s Nirvanou smlouvu. V listopadu nahrává Nirvana svůj debutní singl Love Buzz/Big Cheese, kterého bylo vylisováno pouhých 1000 kusů.
V lednu roku 1989 nahrává Nirvana v sestavě Cobain, Novoselic, Channing a doprovodný kytarista Jason Everman své první album Bleach, na které připadlo celkem směšných 600 dolarů, které Nirvaně zapůjčil Jason Everman. Album vyšlo v červnu a ještě tentýž měsíc vyráží skupina na měsíční šňůru po státech a v říjnu na 6ti týdenní turné po Evropě, po němž Jason odchází do Soundgarden.
V září 1990 se v kapele objevuje další bubeník Danny Peters a Nirvana vydává další singl Sliver/Dive, který obsahuje i živé nahrávky písní About A Girl a Spank Thru (Spank Thru se objevila již dříve na demu skupiny Fecal Matter, kterou dříve založili Kurt a Chris).
Ještě tentýž měsíc přichází do kapely bubeník washingtonských Scream Dave Grohl, o kterého ihned po spatření projevila Nirvana zájem. Dave Grohl Nirvaně nejvíce vyhovoval, měl nesmírně tvrdý úhoz a každou chvíli museli na jeho bicích vyměňovat blány. Nirvana je tedy nyní ve složení Kurt Cobain, Chris Novoselic a Dave Grohl.
24. září 1991 vychází album Nevermind, obsahující písně, z jejichž textů je možno vyčíst, že se Kurt zabývá otázkou smyslu života a objevují se zde i známky pomyšlení na sebevraždu. Například v písni Stay Away, která se měla původně jmenovat Pay To Play, se objevuje verš: "I don't know why I'd rather be dead than cool" (Já nevím proč bych radši byl mrtvý než drsný). O den později se v Amsterdamu uskutečnil koncert "Live At Paradiso", na který přišlo neuvěřitelných 130 000 lidí. V říjnu je Nevermind oceněn zlatým diskem. Úspěch alba Nevermind začala píseň Smells Like Teen Spirit, na jejíž klip bylo vyčleněno pouhých zhruba 50 000 dolarů a už vůbec se nepočítalo s tím, že by se píseň mohla stát hitem. Hitem se měla stát až píseň Come As You Are. Později se alba Nevermind prodalo neuvěřitelných 9 000 000 kusů, což už bylo pro Kurta zřejmě neúnosné. V průběhu australského turné, konající se v lednu roku 1992 vydává Nirvana limitovanou edici alba Hormoaning, kterého bylo vylisováno jen 10 000 kusů.
V únoru 1992 si Kurt bere za ženu zpěvačku skupiny Hole Courtney Love a 18. srpna se jim narodila dcera Frances Bean. U Kurta se poprvé začínají objevovat příznaky závislosti na heroinu. 15. prosince vydává Nirvana kompilaci B - stran singlů a rarit s názvem Incesticide, album bylo hned z jara oceněno zlatem. Písně přesně vystihují svými texty a melodiemi stav, v jakém se Kurt tehdy zřejmě nacházel, stav bezmoci. Například verš: "Grandma take me home" (Babi vem mě domů) v písni Sliver je toho důkazem.
V dubnu roku 1993 hraje Nirvana v Cow Palace v San Francisku, kde poprvé zazněla píseň Rape Me (Znásilni mě), která byla jedna z těch které se měly objevit na dalším albu.
V září 1993 tedy vychází 4. album, které se mělo původně jmenovat I Hate Myself And I Want To Die (Nenávidím se a chci zemřít), ale album muselo být na příkaz Geffen Records (kde Nirvana vydala svá poslední 2 alba) přejmenováno na In Utero (V děloze). Texty jsou ještě cyničtější a vévodí jim zdravotní téma, které z předchozího alba nadhodila píseň Drain You. Ten samý měsíc přichází do Nirvany ze skupiny Germs doprovodný kytarista Pat Smear. 18. listopadu hraje Nirvana v pravidelném pořadu MTV Unplugged. Vystoupení sklidilo ohromný úspěch, konečně se ukázalo, že Nirvana není jen úpadková kapela z buranského Aberdeenu, ale že i punková kapela dokáže dělat smysluplnou hudbu. V prosinci se toto vystoupení dostalo dokonce na album s názvem MTV Unplugged In New York.
Kurtův život zkomplikovali především novináři, kteří psali nepravdivě a možná i právě kvůli nim si Kurt a Courtney vytrpěli své, jelikož Courtney měla v průběhu těhotenství brát drogy. Situace vzrostla do nebývalých rozměrů, konaly se nekonečné soudy o péči o Frances, které Kurta stály většinu vydělaných peněz z alba Nevermind.
Začátkem března 1994 se Kurt předávkoval prášky, které zapil šampaňským, tudíž věděl co dělá. Nebyl to zdaleka první ani poslední Kurtův pokus o sebevraždu. Vždy ho na poslední chvíli zachránila Courtney, naposledy v Římě během evropského turné v březnu 1994, pár dnů před plánovaným koncertem v Praze.
8. dubna 1994 v 8:40 hodin ráno je nalezeno tělo Kurta Cobaina. Kurt našel osamělou smrt o dva dny dříve v nástavbě nad garáží ve svém luxusním domě poblíž Seattlu. Všem bylo v tu chvíli jasné, že se jedná o sebevraždu, fanoušci to však nemohli pochopit. Nechápali, proč by si ženatý člověk s malou dcerkou, na vrcholu své kariéry, vzal život. Začali se objevovat různé teorie, titulek "Who killed Kurt Cobain" (kdo zabil Kurta Cobaina) byl v novinách tím nejčastějším. Lidé začali z Kurtovy smrti obviňovat Courtney, proti níž veřejně vystoupil i její vlastní otec Hank Harrison. Nejznámějším odpůrcem sebevraždy je detektiv Tom Grant, kterého si Courtney najala, aby našel Kurta. Jak je to se smrtí Kurta Cobaina se již asi nikdy nedozvíme, ale je nám asi všem jasné, že s Kurtem odešel především velký umělec, umělec který nejspíš nikdy nepochopil, proč ho lidi tak zbožňují. "Například před vstupem na scénu, když světla zhasnou a dav začne fanaticky ječet, nepůsobí to na mě, jako to působilo na Freddieho Mercuryho, který to zřejmě miloval, opájel se láskou a obdivem davu, což je něco, co hluboce obdivuji a co mu závidím. Skutečností je, že už dál nemůžu podvádět kohokoli z vás," napsal Kurt ve svém dopise na rozloučenou.