Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slipknot založili dva přátelé Shawn Crahan a Anders Colsefini už v roce 1993. Pak se ale nějak rozpadli, ale v r. 1995 se naštěstí zase dali dohromady. Shawn zavolal Petrovi Grayovi do LA a ten se k nim připojil a zároveň s Paulem do skupiny vstoupil jeho nejlepší kamarád Nathan Jonas Jordison (známý spíše jako Joey Jordison) Brzo se začali scházet další členové. Donnie Steele z Body Pit a Josh Brainard z Modifious (místní skupiny). Skupina začala zanedlouho vystupovat po celém městě (a hlavně v Hairy Mary's, klubu, který v té době Shawn vlastnil.) a na vlastní náklady vydali CD s názvem Mate, Feed, Kill, Repeat, produkované Seanem McMahonem. Bylo ho přesně 1000 kopií a za chvilku bylo pryč. Donnie Steel opustil skupinu a byl nahrazen Craigem Jonesem. Ten později nechal kytaru kytarou a začal s klávesami a samplery (říká, že v té době byl jediný ve skupině, kdo měl s něčím takovým zkušenosti tak do toho šel) - do songů sampluje hlavně hlášky z filmů. Místo kytaristy zaplnil Mick Thompson z kapely Body Pit.

 Skupina byla skoro připravena vstoupit k nějaké nahrávací společnosti, ale než to udělala, uskutečnilo se několik změn. Shawn získal Coreyho z místní kapely Stone Sour. Pár dní potom Corey vstoupil do Slipknot a měl zpívat vokály s Andresem. Ten ale věděl, že bude odsunut na perkuse a backing vokály a tak odešel ze skupiny a založil si vlastni - Painface.

 Později se věci začaly obracet k lepšímu. Podivné kostýmy (Corey například vystupoval v outfitu kněze a Shawn v podivném hábitu s rudými stříkanci) byly nahrazeny kombinézami v odlišných barvách s čárovým kódem a s osobními čísly. Corey se upnul na jeden cíl :"Nakazit každého, kdo potřebuje nakazit!"

 Po Coreym vstoupili další členové : Sid Wilson jako DJ a Greg Welts (Cuddles) na perkuse. Ten ale nevydržel moc dlouho a byl nahrazen Brandonem, který také spolupracoval na Shawnově starším projektu 'One Cup Fat'. Ten také záhy odešel a byl nahrazen Crisem Fehnem, který je třetím drummerem dosud.

 Rok 1997, producent Ross Robinson (První cedlo Korn, Sepultura - Roots, dokonce blízce spolupracuje s českými Sunshine) hledal nějakou kapelu pro svou novou značku I AM Records skrz Roadrunner Records. I Když Slipknot dostali nabídku i od dalších společností (Epic, Mercury, 505), vstoupili k Roadrunner a začali nahrávat svou druhou desku Slipknot na Indigo Ranch v Kalifornii. Když bylo album skoro nahrané, (před písní Purity) Josh bez zřejmého důvodu opustil skupinu. Album vyšlo 9. 6. 1999. Slipknot se vydali na šňůru s Ozzfestem a na turné k nové desce - skoro po celém světě. Deska i turné (jako všechny ostatní) měly velký úspěch.

 Skupina se také kromě své brutal hudby a image proslavila svými live-shows, které jsou popisovány jako : "unbridled agression and releases of tension". Jsou plné energie a jako nej... bych hodnotila okamžik. když rampa se stále bubnujícím Joeym Jordisonem vyjede nějakých 5 metrů a otočí se o 90° takže se Joey dívá do země ... to je prostě BOMBA ! Slipknot někdy používají hodně neobvyklé rekvizity - zvířata (Shawn jednou na pódium přitáhl zmrzlé kravské hlavy a pak se tam jimi s Coreym mlátili). Nebo jednou Shawn donesl na pódium svůj 'fetiš' - V zavařovací sklínce měl několik týdnů mrtvou vránu, na show tu sklínku pak otevřel a pozvracel se z toho on i fans, kteří byli blízko k pódiu.) Jistá statistika taky říká, že během jednoho turné si Slipknot zlomili celkem 45 žeber a na jejich zranění padlo 240 stehů. (Joey pyšně říká: "Shawn měl už 3x rozmlácenou hlavu! Je v nemocnici v jednom kuse! Dokonce musel jít na plastickou chirurgii! A Sid, tomu taky furt něco je! Včera dostal do ruky 24 stehů!") Dělají taky problémy - například jednou Sid skočil z 10 m balkonu a dopadl na 19-ti letou fanynku, kterému způsobil těžký otřes mozku. Novější je taky záležitost s Erfurtem - člověk, který to měl na svědomí byl velkým fanouškem právě Slipknot .. a ostatně, v jedné z jejich songů (nevydaný) se zpívá doslova :"Pokud tě sere učitel, zastřel ho." Slipknot jsou prostě kapela, kterou... "Teenagers love and their parents hate"

 Deska měla ohromný úspěch, velmi brzy se stala zlatou a po dvou měsících poté dokonce platinovou ! (pro producenta Rosse Robinsona dokonce první).

 Zanedlouho poté Slipknot absolvovali úspěšné turné po Americe se skupinami Coal Chamber, Amen a Machine Head. Pak následovalo turné s SOAD a další turné po Evropě.. a pak zase.. troufám si říct, že Slipknot hráli fakt všude.

 Až trochu utichlo to šílenství a koncertní šňůry, začali Slipknot pracovat na novém CD s názvem Iowa. To bylo jedno z nejočekávanějších CD roku 2001 a vyšlo ke konci léta. Před vydáním o něm Slipknot řekli : "Předchozí 2 desky jsme pojali v barvách... tohle je jen černo-bílé. A bude víc bolet. Je to, jako kdybychom otáčeli nůž ve vaší ráně." Joey Jordison: "Bude třikrát tak rychlejší, třikrát tak šílenější a třikrát tak brutálnější"

 Členové se na veřejnosti ukazují zásadně jen v maskách (kromě Jamese, Corey a Joeyho, ti hrají ve svých dalších skupinách unmasked), ale nesouhlasí s tím, že se skrývají, ale naopak, že svými maskami toho dokážou vyjádřit mnohem víc. A taky jim dávají svobodu, že dělají věci, které by možná jinak nedělali.

 Slipknot má v současné době 9 členů. Pro někoho je možná devět trochu moc, ale jak říká Shawn Crahan #6 "Celé tři roky jsme měli perfektní docházku na zkoušení. Všichni tam byli na čas, nikdo nikdy nechyběl. Naše hudba je tak závislá na každém členu, že kdyby chyběl jediný člověk třeba i DJ, už by to nebylo ono. I ty nejmenší věci dělají skladby takové jaké jsou." S tím nejde jinak, než souhlasit. I na koncertech si člověk může říct, co tam proboha může těch 9 lidí furt dělat.. 2 perkussionisti a Sid Wilson neustále lítají po pódiu, dělají krkolomné skoky a co možná největší bordel. (Shawn Crahan si při jednom koncertě 2x rozbil hlavu - při songu Eyeless, jaká ironie!)


 26. listopadu 2002 vydali DVD Disasterpieces, které ve světě slaví velký úspěch a stalo se platinovým.